РІСТ І РОЗВИТОК БУРЯКА СТОЛОВОГО ЗАЛЕЖНО ВІД РІЗНИХ СПОСОБІВ МУЛЬЧУВАННЯ В УМОВАХ ПРАВОБЕРЕЖНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

Автор(и) Безвіконний П.В., кандидат с.-г. наук, в. о. доцента кафедри плодоовочівництва, лісового і садово-паркового господарства Подільського державного аграрно-технічного університету,
М’ялковський Р.О., кандидат с.-г. наук, докторант Подільського державного аграрно-технічного університету, Подільський державний аграрно-технічний університет
Кравченко В.С., канд. с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва, Україна
Рубрика 201 "Агрономія"
рік 2022 номер журналу №1, 2022
сторінки 18-22 індекс УДК 635.11: 631.544.7
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2022-1-18-22 (Лінк)
Аннотація Метою було вивчення впливу способів мульчування ґрунту на ріст, розвиток рослин буряка столового в умовах Правобережного Лісостепу України. Методи. Аналіз, синтез, узагальнення, лабораторний і польовий дослід. Результати. Використання мульчування посівів органічними та неорганічними матеріалами надає позитивний вплив на скорочення тривалості вегетаційного періоду буряка столового. Появу сходів у контрольному варіанті відзначали на 17 добу від посіву, а у варіантах де застосовували мульчування – на 15 добу. Утворення першої пари справжніх листків при мульчуванні ґрунту прозорою та чорною поліетиленовою плівкою випереджало контроль на 3 доби, а перегноєм, тирсою та агроволокном на 4 доби. Використання неорганічних матеріалів сприяє швидшому настанню технічної стиглості, а саме на 3-6 діб раніше, а мульчування органічними матеріалами – на 6-7 діб відповідно. Використання різних способів мульчування посівів сприяє зростанню листової поверхні буряка столового на 4,3-5,8 тис. м2/га, або на 15,5-20,9% відповідно. Період «початок формування коренеплоду-технічна стиглість» характеризувався найбільшим накопиченням біомаси у рослин буряка столового порівняно з попереднім періодом. Виходячи з цього, зростала й продуктивність фотосинтезу – 2,7-3,0 г/м2×добу залежно від різних способів мульчування. Застосування поліетиленової плівки забезпечило збільшення чистої продуктивності фотосинтезу на 8% у разі використання агроволокна на 12%. Найсприятливіші умови для формування максимального показника чистої продуктивності фотосинтезу склалися в разі викоритстання оранічних матеріалів (тирса, перегній). У період «початок формування коренеплоду-технічна стиглість» продуктивність фотосинтезу в цьому випадку становила 2,9-3,0 г/м2×добу, що на 16-20% перевищувала контроль. Висновки. Результатами досліджень встановлено, що використання різних способів мульчування сходів, поліетиленовою плівкою, агроволокном та місцевими органічними матеріалами, сприяє інтенсифікації фізіолого-біохімічних процесів, що відбуваються в рослині буряка столового. Подальше вивчення і вдосконалення слід зосередити на поглиблене вивчення інноваційних способів мульчування з використанням сучасних високопродуктивних сортів і гібридів буряка столового.
Ключові слова буряк столовий, гібрид, мульчування, поліетиленова плівка, перегній