ПРОДУКТИВНІСТЬ І УРАЖЕННЯ ХВОРОБАМИ ПОСІВІВ ОЗИМОГО ЯЧМЕНЮ НА ЧОРНОЗЕМІ ТИПОВОМУ ЗАЛЕЖНО ВІД ПОПЕРЕДНИКА Й ОБРОБКИ ФУНГІЦИДОМ

Автор(и) Конончук О. Б., кандидат біологічних наук, доцент, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка
Пида С.В., доктор с.-г. наук, професор, завідувач кафедри ботаніки та зоології, Тернопільський національний педагогічний університет ім. Володимира Гнатюка
Герц А. І., кандидат біологічних наук, , Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка
Брощак І.С., кандидат с.-г. наук, старший науковий співробітник, директор Тернопільської філії ДУ «Держґрунтохорона», Тернопільська філія ДУ «Держґрунтохорона»
Рубрика 202 "Захист і карантин рослин"
рік 2022 номер журналу №1, 2022
сторінки 133-139 індекс УДК 631.582 633.16 661.163.2
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2022-1-133-139 (Лінк)
Аннотація У статті досліджено цінність квасолі звичайної і сої культурної, як попередників у сівозміні для ячменю звичайного озимого під час вирощування на чорноземі типовому та ефективність використання фунгіциду Амістар Екстра. Встановлено, що квасоля і соя не мають значних відмінностей щодо впливу на такі агрохімічні показники ґрунту, як кислотність, сума ввібраних основ і вміст Нітрогену, а за вмістом гумусу, Фосфору і Калію перевагу має квасоля. Пестицид виявляє високу технічну ефективність застосування проти хвороб листкової поверхні – борошнистої роси, темно-бурої плямистості та септоріозу і низьку проти летючої сажки. Поширення хвороб у посіві ячменю озимого не залежало від попередників. Фунгіцид підвищує зернову продуктивність культури на 5,5–6,5 ц/га після обох попередників, але доцільніше висівати озимий ячмінь після квасолі, адже у цьому випадку формується вищий урожай зерна на 16,5–17,5 ц/га, як під час впливу фунгіциду, так і без його застосування. Зростання урожаю відбувається за рахунок значнішої густоти рослин і продуктивних стебел, збільшення їх висоти і загального біологічного урожаю. На основі результатів дослідження рекомендовано надавати перевагу квасолі як попереднику озимого ячменю та застосовувати фунгіцид Амістар Екстра, як високоефективні елементи технології вирощування культури на чорноземі типовому.
Ключові слова ячмінь звичайний, ґрунт, попередник, фунгіцид, хвороба, продуктивність