Уманський НУС | сьогодні: 24.04.2024

ОБҐРУНТУВАННЯ МЕЖІ ДОЦІЛЬНОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ФОСФОРНИХ ДОБРИВ

Автор(и) Господаренко Г.М., доктор с.-г. наук, професор кафедри агрохімії і грунтознавства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Мартинюк А. Т., кандидат с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва
Невлад В. І., кандидат с.-г. наук, доцент, доцент кафедри агрохімії та грунтознавства, Уманський національний університет садівництва
Рубрика 201 "Агрономія"
рік 2021 номер журналу №2,2021
сторінки 13-19 індекс УДК 303.4:631.85
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2021-2-13-19 (Лінк)
Аннотація Розглянуто питання окупності фосфорних добрив. Показано, що раніше виконані розробки нормативів окупності фосфорних добрив не завжди підтверджуються в сучасних умовах диспаритету цін. Встановлено, що за ціни на суперфосфат гранульований 11000 грн/т і витрати на його застосування в оптимальних дозах під польові культури на тлі збалансованого азотно-калійного живлення вартість приросту врожаю складає 2153–25194 грн/га. Окупність(збитковість) застосування 1 кг д. р. фосфорних добрив змінюється в широкому діапазоні – від –40,0 до 346,2 грн залежно від культури. Межа збитковості ціни за одиницю діючої речовини фосфорних добрив за оптимальної дози внесення залежить від культури і знаходиться в діапазоні 25–417 грн/кг. За нинішнього диспаритету цін на продукцію рослинництва і суперфосфат гранульований, його застосування є збитковим під жито озиме, сорго зернове і буряк цукровий (за внесення на тлі 40 т/га гною). Це можна пояснити середньою забезпеченістю рослин фосфором на чорноземі опідзоленому, біологічними особливостями культур і технологіями їх вирощуваннями.
Ключові слова фосфорні добрива, сільськогосподарські культури, окупність добрив, межа збитковості, межа підвищення ціни