ПРОДУКТИВНІСТЬ СОЧЕВИЦІ ЗАЛЕЖНО ВІД ІНОКУЛЯЦІЇ НАСІННЯ ТА МІНЕРАЛЬНОГО ЖИВЛЕННЯ В УМОВАХ ПІВНІЧНО-СХІДНОГО ЛІСОСТЕПУ УКРАЇНИ

Автор(и) Данильченко О. М., кандидат с.-г. наук, , Сумський національний аграрний університет
Бутенко А. О., кандидат с.-г. наук, , Сумський національний аграрний університет
Радченко М. В., кандидат с.-г. наук, , Сумський національний аграрний університет
Рубрика 201 "Агрономія"
рік 2020 номер журналу №2, 2020
сторінки 19-22 індекс УДК 633.35:631.87
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2020-2-19-22 (Лінк)
Аннотація У статті представлено результати дослідження впливу бактеріальних препаратів Ризогуміну (в основі азотфіксувальних бактерії Rhizobium leguminosarum штам 31) та Поліміксобактерину (в основі фосформобілізувальних бактерії Bacillus polymyxa KB) на різних фонах мінерального живлення (P60K60, N60P60K60) при вирощуванні сочевиці в умовах ПівнічноСхідного Лісостепу України. Дослідження проводили на базі навчально-наукового виробничого центру Сумського НАУ за загальноприйнятими методиками протягом 2016–2018 рр. Сочевиця – одна з найбільш цінних зернобобових культур. За поживністю і харчовими якостями дана культура не має собі рівних. Вона забезпечує підвищення родючості ґрунту, поповнення балансу ґрунтового азоту за рахунок його біологічної фіксації. Розробка нових та удосконалення існуючих моделей технології вирощування сочевиці, зокрема проведення передпосівної інокуляції насіння бактеріальними препаратами для підвищення продуктивності є важливою, актуальною проблемою, що потребує відповідного наукового обґрунтування. Встановлено, що поєднання інокуляції насіння з внесенням мінеральних добрив активізувало процеси росту і розвитку рослин, зумовлювало збільшення кількості бобів і маси зерен на одній рослині, а також маси 1000 зерен, як результат – урожайність зростала на 0,42–0,58 т/га. Максимальний рівень урожайності забезпечило поєднання передпосівної інокуляції насіння Ризогуміном з внесенням добрив у дозі N60P60K60.
Ключові слова сочевиця, мінеральне добриво, інокуляція, структурні показники, урожайність