ЛІСІВНИЧА ОЦІНКА РЕКРЕАЦІЙНО-ОЗДОРОВЧИХ ПРИРОДНИХ НАСАДЖЕНЬ БІЛОГРУДІВСЬКОГО ЛІСУ

Автор(и) Шлапак В. П., доктор с.-г. наук, професор, , Уманський національний університет садівництва
Пушка І.М., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Адаменко С. А., кандидат біол. наук, , Уманський національний університет садівництва
Парубок М.І., кандидат біологічних наук, доцент кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Коджебаш А. В., , , Уманський національний університет садівництва
Рубрика 206 "Садово-паркове господарство"
рік 2020 номер журналу №2, 2020
сторінки 115-121 індекс УДК 630*232.43*712.00
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2020-2-115-121 (Лінк)
Аннотація Досліджено видовий склад деревних, кущових та трав’яних насаджень Білогрудівського лісу. Виявлено, що грабоводубово-ясеневі ліси з пануванням яглиці звичайної є найбільш типовою і поширеною групою асоціацій в Білогрудівському лісі. Деревостани яглицевих грабово-дубово-ясеневих лісів мають складну двоповерхову будову, де у першому ярусі знаходиться дуб і ясен. У складі другого ярусу панує граб, до нього домішується липа дрібнолиста, клени гостролистий і польовий, в’яз шорсткий, рідше береза бородавчаста і осика тремтяча. З дерев у підрості часто зустрічаються граб звичайний, дуб звичайний, ясен звичайний, липа дрібнолиста, клени гостролистий і польовий. Рідше трапляються яблуня лісова, груша звичайна, в’яз шорсткий. Зовсім рідко, частіше в молодняках та на порубах, трапляються в підрості осика тремтяча та береза бородавчаста, а в пониззі балок у більш зволожених місцях, поодиноко, вільха чорна. Підлісок в молодняках і освітлених насадженнях після доглядового рубання досягає 25–35 % покриття, в старіших – 2–6 %. Серед кущової рослинності наявні бруслина європейська та бородавчаста, свидина кров’яна, калина-гордовина, бузина чорна. У складі трав’яного покриву найчастіше зустрічаються осока волосиста, яглиця звичайна, зірочник лісовий, копитняк європейський, медунка темна, фіалка запашна, маренка запашна, тонконіг дібровний, зеленчук жовтий, розхідник волосистий, підмаренник чіпкий, гравілат міський, вероніка дібровна, жовтець кашубський, переліска багаторічна, ранник вузлуватий.
Ключові слова : фітоценози, ярусність, деревні породи, підріст, трав’яна рослинність