ВИЗНАЧЕННЯ ДЕКОРАТИВНОСТІ ТА УСПІШНОСТІ ІНТРОДУКЦІЇ ВИДІВ РОДУ FORSYTHIA VAHL. В УМОВАХ БІОСТАЦІОНАРУ ВНАУ

Автор(и) Матусяк М.В., , аспірант, Вінницький національний аграрний університет
Варгатюк О. В., , , Вінницький транспортний коледж
Рубрика 206 "Садово-паркове господарство"
рік 2020 номер журналу №1, 2020
сторінки 124-128 індекс УДК 582.946.3:631.117.4:378
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2020-1-124-128 (Лінк)
Аннотація Згідно отриманих результатів досліджень встановлено, що на території Вінницького НАУ рід Forsythia Vahl. представлений 5 видами, найбільш поширені з них: Forsythia suspensa (Thunb.) Vahl (близько 47 %), Forsythia europaea Degen & Bald (23 %), дещо менше поширені такі види як: Forsythia ovata Nakai (12 %), Forsythia × intermedia (10 %), Forsythia viridissima Lindl. (8 %). Досліджено, що в умовах м. Вінниці найбільш високим акліматизаційним числом характеризуються види Forsythia suspensa (Thunb.) Vahl., Forsythia ovata Nakai (85 і 87 балів відповідно), найнижчим акліматизаційним числом характеризуються Forsythia giraldiana, Forsythia suspense «Variegata» (Thunb.) Vahl, Forsythia suspensa «Decipiens» (Thunb.) Vahl. (72 бали) та Forsythia viridissima Lindl. (70 балів) відповідно. У результаті проведених досліджень ми визначили, що найвищу декоративність має більшість рослин Forsythia europaea Degen & Bald (бал 29-32), середня ступінь декоративності характерна для Forsythia suspensa (Thunb.) Vahl. (бал 23), відносно низький бал декоративності форзиції повислої в умовах біостаціонару ВНАУ був спричинений весняними заморозками, внаслідок чого постраждали одно- та дворічні пагони рослини, що в свою чергу негативно вплинуло на інтенсивність цвітіння виду. В результаті проведених спостережень нами було втановлено групи перспективності видів роду Forsythia Vahl. в умовах біостаціонару ВНАУ. До перспективних видів ми віднесли такі як форзиція Жиральда та форзиція середня з балом перспективності 82 і 78 відповідно. Рослини цієї групи щорічно цвітуть і плодоносять, але дещо менш зимостійкі, ніж рослини першої групи, до якої відносяться форзиція повисла та європейська.
Ключові слова біостаціонар, ботанічний сад, форзиції, толерантність, вегетаційний період, акліматизація, зимостійкість