ЕКОЛОГО-БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ НАСІННЯ ПРОСА

Автор(и) Полторецький С.П., доктор с.-г. наук, професор кафедри рослинництва, Уманський національний університет садівництва, Україна
Полторецька Н. М., кандидат с.-г. наук, доцент, Уманський національний університет садівництва
Кононенко Л.М., канд. с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва
Третьякова С. О., кандидат с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва
Білоножко В.Я., доктор сільськогосподарських наук, професор, , Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького
Рубрика 201 "Агрономія"
рік 2020 номер журналу №1, 2020
сторінки 81-84 індекс УДК 633.171:631.52
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2020-1-81-84 (Лінк)
Аннотація Наведено аналітичний огляд вітчизняних і зарубіжних літературних джерел, щодо стану та перспектив виробництва зерна і насіннєвого матеріалу в Україні на період до 2025 року. Визначено пріоритетну напрями селекції і насінництва проса. Проаналізовано еколого-біологічні особливості формування високоякісного насіннєвого матеріалу проса посівного (Panicum melliaceum L.). Встановлено, що утворення й розвиток насіння на рослині проса відбувається неодночасно, відповідно й забезпеченість його поживними речовинами також неоднакова. Рівень цієї забезпеченості пов’язаний з інтенсивністю фотосинтезу та надходженням елементів мінерального живлення, що, в свою чергу, визначається умовами зовнішнього природного середовища. Встановлення взаємозв’язку цих умов з відповідними показниками якості насіння має не лише науковий інтерес, так як його морфологічні та фізіолого-біохімічні властивості впливають на посівні якості насіннєвого матеріалу.
Ключові слова просо, насіння, посівні якості, врожайні властивості, еколого-біологічні особливості формування, прогноз виробництва