РОСЛИННІСТЬ ДЕНДРОЛОГІЧНОГО ПАРКУ «ДРУЖБА» ДП «УМАНСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО»

Автор(и) Шлапак В. П., доктор с.-г. наук, професор, , Уманський національний університет садівництва
Парубок М.І., кандидат біологічних наук, доцент кафедри садово-паркового господарства, Уманський національний університет садівництва, Україна
Масловата С. А., канд. с.-г. наук, , Уманський національний університет садівництва
Коджебаш А. В., , , Уманський національний університет садівництва
Рубрика 206 "Садово-паркове господарство"
рік 2019 номер журналу №1, 2019
сторінки 82-88 індекс УДК 712.4(477.46)
Індекс DOI 10.31395/2310-0478-2019-1-82-88 (Лінк)
Аннотація Стаття присвячена дослідженню історичного, систематичного і дендрофлористичного аналізу стану насаджень дендрологічного парку «Дружба» як об’єкту збереження і збагачення біологічного різноманіття. Розглянуто за літературними джерелами і службовими матеріалами Уманського лісгоспу результати інвентаризації паркових насаджень через 30 років після створення. На території дендрологічного парку виявлено 223 види і форми, які належать до 92 родів, 37 родин та 2 класів. Серед життєвих форм переважають листопадні дерева та кущі (93,7 %) представники відділу покритонасінних (Magnoliophyta), а голонасінні (Gymnospermae) рослини репрезентовані лише 14 видами (6,3 %), які належать до 2 родин та 6 родів від загальної кількості видів та форм. Аналіз життєвих форм показав, що із загальної кількості видів та форм дерева становлять 112 рослин (50,2 %), кущі 102 рослини (45,7 %), ліани – 9 видів (4,0 %). Встановлено, що за флористичним поділом світу рослини походять з 20 флористичних областей. Згідно з результатами флористичного аналізу 55 видів та форм (24,7 %) походять зі Атлантично-Північноамериканської, 48 (21,5 %) – Східноазіатської і 40 (17,9 %) – Циркумбореальної областей. Систематичний аналіз деревних видів виявив 2 провідні родини. Найбільшою за кількістю видів є родина Rosaceae, яка об’єднує 21 рід куди входить 51 вид та форма і родина Fabaceae, яка об’єднує 10 родів з 13 видами та формами. У дендрологічному парку також зростають два реліктових види – Taxus baccata L. та Ginkgo biloba L. Не маючи відповідного догляду, багато видів та форм рослин і, особливо, цінних кущів загинуло і випало з флори дендрологічного парку.
Ключові слова дендрологічний парк «Дружба», клас, родина, рід, вид, життєва форма, систематика, дендрофлора