Удосконалення технології розмноження сортів фундука в умовах Правобережного Лісостепу України

Автор(и) Балабак О.А., кандидат с.-г. наук, завідувач відділу репродуктивної біології рослин та впровадження, Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України
Балабак А.В., кандидат с.-г. наук, доцент кафедри екології та безпеки життєдіяльності, Уманський національний університет садівництва
Рубрика Плодівництво
рік 2015 номер журналу №2, 2015
сторінки 44-47 індекс УДК 634.54:631.811.98:631.535:634.1
Аннотація Cтаття присвячена дослідженню еколого-біологічних особливостей вегетативного розмноження сортів фундука способом закладання вертикальних відсадків. Виконано порівняльну характеристику їхніх біометричних показників та підбір технологічних прийомів отримання відсадків. У роботі науково обґрунтовано та доведено можливість підвищення виходу вкорінених вертикальних відсадків фундука товарних ґатунків залежно від застосування різних субстратів для вкорінення, сортових особливостей досліджуваних рослин та наявності дротяних кілець для перетягування пагонів. Отримані результати довели істотний вплив типу субстрату на укорінення відсадків фундука. Найнижчий ступінь укорінення спостерігали в контрольному варіанті — при підгортанні ґрунтом, а найвищий — при використанні тирси. Решта субстратів показали проміжні результати. На основі проведених досліджень з’ясовано, що найбільшу коренеутворювальну здатність та високі біометричні показники мають вертикальні відсадки фундука сортів Дар Павленка та Україна-50 при підгортанні тирсою, заготовленою з деревини листяних порід, та використанні мідних дротяних кілець у нижній частині пагона маточної рослини.
Ключові слова маточні рослини, тирса, сорти, перепріла щепа, відсадки, субстрат