Виявлення можливого апоміксису у черешні, вишні та їх гібридів

Автор(и) Івануса В. Я., аспірант, , Львівський національний аграрний університет
Савіна О. І., доктор с.-г. наук, професор, завідувач кафедри плодоовочівництва і виноградарства біологічного факультету ДВНЗ «Ужгородського національного університету», ДВНЗ «Ужгородського національного університету»
Рубрика Плодівництво
рік 2015 номер журналу №1
сторінки 82-85 індекс УДК 631. 526. 32: 581. 162.3 :634.232
Аннотація Стаття присвячена проведенню дослідження здатності черешні, вишні та дюків до самоплідності і прояву явища апоміксису. Ці культури в більшості випадків є перехреснозапильними, що створює труднощі при закладанні саду і промисловому їх вирощуванні. Для виявлення можливості апоміксису використовувались індивідуальні ізолятори із агроволокна. У результаті дослідження було отримано високий рівень прояву апоміксису у дюків – 43,6%. Вишня деревоподібна і кущоподібна виявились умовно самозапильними – 2,1 і 5,8% відповідно. А черешня повністю не здатна до самоплідності. У такому випадку, високий рівень самоплідності у дюків дає можливість зробити виробництво їх плодів більш рентабельним, оскільки це зменшує труднощі при підборі сортів-запилювачів, врахуванні строків цвітіння і дозрівання плодів, а також виключає вплив несприятливих кліматичних умов в період цвітіння. Крім того, дюки є більш морозостійкими, ніж інші сорти черешні, що значно збільшує промислову зону їх вирощування.
Ключові слова черешня, вишня, дюки, самозапилення, апоміксис